סוגים של קבצי תמונה וההבדלים ביניהם

כמעט כל אחד מאיתנו התנסה בהורדת תמונות למחשב או העלאתם לאתר אינטרנט או ליצירת אלבום דיגיטלי. התמונות הדיגיטליות במצלמות החדשות או במחשב מגיעות בכמה פורמטים עיקריים, שלכל אחד מהם יתרונות וחסרונות. הבחירה בסוג הקובץ המתאים לכם תלויה במטרת שימוש שלו: האם אתם זקוקים לאיכות ורזולוציה גבוהה או שתעדיפו תמונה במשקל נמוך על חשבון האיכות? יש אתרים, מצלמות, תוכנות ליצירת אלבום תמונות דיגיטלי או ישומי מחשב אחרים שלא תומכים בכל סוג קובץ, אך בדרך כלל ניתן להמיר קובץ לפורמט מתאים באמצעות תוכנות עיצוב ועיבוד תמונה.

 Bmp  והסדר הישן

תמונות Bit-Map או בקיצור, BMP הן תמונות בפורמט ישן יחסית, שבו איכות התמונה נשמרת במלואה במעבר למחשב. התמונות אינן נדחסות ולכן משקלן גבוה, מה שלא תמיד מתאים לצרכים שלנו : קשה להעלות אותן לרשת- למשל כאשר מבצעים העלאת תמונות, קשה לשלוח אותן במייל, בוודאי לא בכמויות גדולות וכדומה. TIFF  הוא פורמט תמונות מתקדם יותר שפועל בשיטה דומה. גם תמונות TIFF סובלות מבעית המשקל וחלק מהאתרים או תוכנות המחשב לא יודעים לעבוד איתן.

קבצי JPEG

תמונות JPEG ( Joint Photographic Experts Group ) קיימות כבר מסוף שנות השמונים והיום הן אמצעי אחסון התמונות הנפוץ ביותר ברשת האינטרנט והפורמט המתאים ביותר לעיצוב אלבומי תמונות דיגיטליים. JPEG מתאימה למדיום האינטרנטי בגלל דחיסת התמונה שהופכת אותה לקלה יותר במשקל. המחיר הוא בירידה באיכות הויזואלית של התמונה. ברוב שימושי האינטרנט הפגיעה באיכות לא ממש מורגשת. ברמת הרזולוציה של המחשב הביתי של רובנו אין צורך בתמונות שמשקלן יותר ממגה בודד. הבעיה מתחילה כשאנחנו רוצים להדפיס בפרינט תמונה ששמרנו במחשב או העלנו לאתר – ואז אנחנו מגלים שמה שהספיק לצפייה דרך המחשב לא מספיק כדי לקבל תמונה מודפסת גדולה וברורה. במקביל, כל מי מצלם באופן מקצועי או עוסק בעיצוב גרפי ומקצועות שכנים – זקוק לרזולוצית תמונה הרבה יותר גבוהה ממה שקבצי JPEG  יכולים להציע. מעצבים גם ישתמשו הרבה בתוכנות וקטוריות כמו CDR ו – WMF שמאפשרות עיבוד תמונה גמיש יותר וישומי אנימציה.

תמונות על בסיס קובץ RAW וצילום דיגיטלי

קבצי RAW הם שם כללי לשורת פורמטים של אחסון תמונות במצב גולמי במצלמות דיגיטליות. בדרך כלל תדרשו לתוכנה גרפית שיודעת לפתוח קובץ RAW במחשב וממנה ניתן להמיר את סוג הקובץ לפורמט ידידותי למחשב – אבל שימו לב שההעברה משרתת את הצרכים שלכם ואם יש צורך, שמרו אותם בקובץ לא דחוס (לצורך עתידי להדפיס) ובקבצים דחוסים למטרות העלאת לאתר או לאחסונם ברשת.